Post Image Header
Zróbmy sobie bota! Sztuczna inteligencja facebooka czy ulotny trend?
Magda 05 Jan 2018
Powrót do SocialMonster

Zróbmy sobie bota! Sztuczna inteligencja facebooka czy ulotny trend?

 

Pamiętacie Infobota z Gadu-Gadu? To jeden z praprzodków współczesnych facebookowych botów, które przejęły Messenger. Mało kto jednak wie, że boty to nie taka nowość jak nam się wydaje. Pierwszym botem była ELIZA stworzona w już 1966 roku, która zawierała 240 linii kodu i pełnić miała rolę psychoanalityka. Dziś boty wyglądają inaczej i pełnią zupełnie inną funkcję! 

Był też czas, kiedy facebook przestraszył się własnych botów (Bob’a i Alice). Podobno stworzyły one swój własny język komunikacji i przejęły kontrolę nad portalem. Były to jednak tylko plotki i to dość mocno przesadzone.  Tak jak i to, że facebookowi specjaliści nazywają go sztuczną inteligencją. Nie zmienia to jednak faktu, że sam CEO Tesli zaniepokoił się, że Mark Zuckerberg nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, jakie wynika z ich rozwoju. Na szczęście nie było żadnego zagrożenia. Maszyny jeszcze(!) nie przejmują władzy nad światem.  

Na początku facebook testował dwa boty, które miały za zadanie same uczyć się negocjacji, głównie w sprzedaży. Operacja została przerwana, bo boty po prostu zaczęły bełkotać. Ich rozmowa wyglądała tak:

Bob: I can i everything else
Alice: balls have zero to me to me to me


Zupełnie niezrozumiałe dla człowieka, a to dlatego, że boty po prostu dążyły do uproszczenia języka i uprościły go aż za bardzo. Sztuczna inteligencja polega na algorytmach, które same potrafią się doskonalić. Facebookowe boty jak na razie nie mają takich zdolności, wykonują tylko zaplanowane akcje. Za to robią to bardzo skutecznie.

Jeśli chcesz mieć własnego bota, właśnie teraz jest doskonały czas na zaprezentowanie go światu. Dlaczego? Bo to ciągle nowinka i to bardzo fascynująca. I możesz to wykorzystać! Wystarczą odpowiednie narzędzia, pomysł oraz trochę pracy bez konieczności zatrudniania programisty. Nie jest to dużo, a na pewno oszczędzi mnóstwo Twojego czasu. Jak? Bot może odpowiadać na najczęściej pojawiające się pytania Twoich klientów. Może udzielać informacji. A nawet sprzedawać. Wszystko zależy od tego, czego go nauczysz. 

Bota możesz sobie wychować. Jak dziecko. Ale zajmuje to znacznie mniej czasu i efekty są o wiele bardziej przewidywalne. Co prawda musisz swojego bota nauczyć wszystkiego, co sam wiesz o komunikacji, ale uwierz mi - nie pożałujesz. W czasie kiedy Ty będziesz odpoczywał, Twój bot zajmie się komunikacją z Twoimi klientami.

Zróbmy sobie bota

Stworzenie prostego bota jest łatwiejsze, niż myślisz! Spróbuj z wykorzystaniem tych narzędzi:

ChatFuel - darmowe, proste i intuicyjne narzędzie do stworzenia prostego bota. Nie musisz posiadać do niego żadnej specjalistycznej wiedzy programistycznej, a najprostszego bota możesz stworzyć już w kilka minut. 

It’s alive - to chyba jedno z najlepszych i najprostszych narzędzi. Wystarczą cztery proste kroki i bot gotowy. Możesz go wykorzystać do swoich celów. 

Fasttony - narzędzie stworzone specjalnie do obsługi facebooka, które oferuje gotowe i skuteczne boty wspierające e-commerce. 

Testu Turinga pewnie nie przejdą, ale stanowią dobrą wizytówkę naszego fanpage i pomogą nam w komunikacji z klientem. Warto spróbować. Nie pożałujecie!

Powodzenia! 

~ Magda